Evropská dobrovolná služba v České Třebové
EDS 2021/2022
Karinny Lemos z Brazílie (26. 3. 2021 - 15. 1. 2022)
EDS 2020/2021
Gianmaria Concetti z Itálie (26. 1. 2020 – 29. 6. 2020)
Sabina Toktamysheva z Kazachstánu (23. 8. 2020 – 31. 10. 2020)
Sennur Baltas z Turecka (27. 10. 2020 - 24. 5. 2021)
EDS 2018/2019
Kevin Rault z Itálie
Francesca Carrieri z Francie
EDS 2017/2018
Dolores Gambale z Itálie
Orlane Brouillet z Francie
EDS 2016/2017
Gabriel Navarro ze Španělska
Simona Chiusolo z Itálie
EDS 2015/2016
Ana Almeida z Portugalska
Anna Rakoto z Francie
Nuria Castells ze Španělska
Základní informace
Cílem Evropského sboru solidarity je nabídnout mladým lidem příležitost poskytovat pomoc potřebným, podílet se na řešení společenských problémů a zasadit se o vytvoření inkluzivnější společnosti. Díky tomu získají cenné zkušenosti inspirující k dalšímu rozvoji a osobnímu růstu.
V rámci programu jsou podporovány tyto projekty a aktivity:
Termíny předkládání žádostí jsou:
Další informace o programu naleznete také na stránkách Evropské komise včetně odkazů na online formuláře žádostí, Příručku programu a kalkulátoru cestovních vzdáleností. K orientaci jistě pomůžou i často kladené otázky.
Na stránkách Evropského sboru solidarity naleznete zejména přihlašování do Databáze Evropského sboru solidarity pro zájemce o účast i zapojené organizace, další informace a zajímavé odkazy.
Jaké organizace se mohou do aktivity zapojit?
Uskupení z programových zemí či Sousedních partnerských zemí, které jsou:
Dobrovolnické činnosti (EDS)
Co jsou to Dobrovolnické činnosti / EDS?
Dobrovolnická činnost či Evropská dobrovolná služba umožňuje mladým lidem zapojit se individuálně nebo ve skupinách do dobrovolnických projektů konaných v zemích EU a v partnerských zemích. Dobrovolnická činnost je od roku 2018 nová aktivita programu Erasmus+ vycházející z původní aktivity programu Evropská dobrovolná služba (EDS).
Co je cílem?
Cílem je rozvoj solidarity a tolerance mezi mladými lidmi.
Požadovaná kritéria:
Dobrovolníkem se může stát každý mladý člověk ve věku 17 až 30 let, který má trvalé bydliště v EU nebo v partnerské zemi.
Typy aktivit Dobrovolnických činností / EDS
A) Individuální
zapojen je pouze jeden dobrovolník, jedna vysílající organizace a jedna hostitelská organizace. Představuje pro dobrovolníka intenzivní vzdělávací zkušenost, má velký přínos pro jeho osobní rozvoj a poskytuje mu skvělou příležitost k začlenění do místní komunity.
B) Skupinová
umožňuje skupině dobrovolníků zapojit se společně do dobrovolné činnosti na místní, regionální, národní nebo mezinárodní úrovni. Může se účastnit až 30 dobrovolníků, kteří mohou vykonávat dobrovolnou činnost ve stejné hostitelské organizaci nebo se mohou rozdělit do menších podskupin působících v různých hostitelských organizacích.
Financování:
Cestovní náklady: 7 pásem – dle online kalkulátoru
Organizační podpora: 17 EUR/den (pro aktivity v ČR)
Individuální podpora (kapesné) 5 EUR/den (pro aktivity v ČR)
Jazyková podpora: OLS/150 EUR na účastníka u aktivit delších než 2 měsíce
Speciální potřeby pro účast mladých lidí s postižením
Mimořádné náklady (víza a náklady spojené se získáním víz, očkování, posílené mentorství, účast mladých lidí s omezenými příležitostmi, ubytování a stravování na APV, vysoké cestovní náklady)
Náklady na doplňkové aktivity: maximálně 80% uznatelných nákladů, pouze u strategické EDS
Krátkodobé Dobrovolnické činnosti / EDS (od 2 týdnů do 2 měsíců)
pro mladé s omezenými příležitostmi nebo pro skupiny nad 10 dobrovolníků
denní sazby pro organizační a individuální podporu
Od roku 2018 nelze zažádat o finanční podporu v rámci Erasmus+ pro aktivitu Evropská dobrovolná služba (EDS). EDS byla nahrazena aktivitou Dobrovolnické činnosti.
C) Strategická EDS (informace pouze pro běžící projekty z 2. kola Výzvy 2017)
pro projekty se systémovým dopadem na místní, regionální, národní, nebo evropské úrovni
trvání projektu 12 – 36 měsíců (délka aktivity: 2 týdny – 12 měsíců)
doplňkové aktivity - job shadowing, setkání, workshopy, konference, semináře, školení, coaching atd.
flexibilní žádost o grant, výpočet grantu na základě průměrných nákladů
Evropský sbor solidarity (nově vznikající program)
nová iniciativa EU
mladí lidé budou mít příležitost zapojit se do nejrozmanitějších solidárních činností zaměřených na řešení problematických situací v celé EU
Dobrovolníci účastnící se vašeho projektu by přednostně měli být vybíráni z databáze Evropského sboru solidarity. Do databáze můžete vstoupit po přihlášení do administrace databáze Akreditovaných organizací EDS na: http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_cs.
Jak se stát dobrovolníkem
Jak to udělat
Zaregistrujte se do databáze Evropského sboru solidarity: https://europa.eu/youth/SOLIDARity_cs. Po registraci vás mohou začít kontaktovat první akreditované organizace Dobrovolnických činností/Evropské dobrovolné služby s nabídkou místa.
Zároveň si vyberte českou organizaci, která je akreditována pro vysílání dobrovolníků EDS (tzv. vysílající organizaci). Jejím úkolem je pomoci vám s přípravou na dobrovolnou službu/činnost a být s vámi v kontaktu během vašeho pobytu v zahraničí.
Dům zahraniční spolupráce, Odbor pro mládež není vysílající organizací, funguje pouze jako grantová agentura, která projekty EDS financuje a dohlíží na jejich kvalitu.
Vysílající organizaci si vyhledejte v Databázi EDS na http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_cs.
Ve formuláři zadejte: Country:Czech Republic, Type of accreditation:Sending organisation. Vyberte si jednu z organizací a kontaktujte ji. Kontaktní informace najdete na konci profilu vybrané organizace.
Koordinátorovi organizace, kterou jste si vybral/a oznamte, že byste chtěl/a jet na Dobrovolnickou činnost/EDS a požádejte, aby vám pomohl s vysláním. Pravděpodobně se s vámi bude chtít sejít a dojednat podrobnosti osobně.
Stejným způsobem můžete v databázi vyhledat zahraniční hostitelskou organizaci, ve které chcete dobrovolnictví vykonávat. V databázi můžete vyhledávat podle země nebo tématu, v tomto případě Type of accreditation: Receiving organisation.
Dobře si rozmyslete typ činnosti, kterému se chcete během EDS věnovat a pokuste se podlě něj vyhledat vhodnou hostitelskou organizaci. Na EDS strávíte až jeden rok a je důležité, abyste vykonával/a činnost, která vás bude bavit.
Máte-li už jasno, zašlete hostitelské organizaci na kontaktní e-mail svůj životopis a motivační dopis (na něm si dejte záležet, podle něj si organizace dobrovolníka vybírá a nezapomeňte uvést své registrační číslo z databáze Evropského sboru solidarity), nebo do organizace přímo zavolejte.
Dohodnete-li se s hostitelskou organizací na uskutečnění projektu, oznamte to koordinátorovi své vysílající organizace. Organizace poté podají žádost o grant k národní agentuře. Uzávěrky pro podání žádostí jsou tři za rok. Když bude žádost schválena, váš projekt může začít 3 měsíce po uzávěrce. Např. když podáváte žádost k 26.dubna, vaše Dobrovolnická činnosti/EDS může začít nejdříve 1. srpna.
Příprava na Dobrovolnickou činnost/EDS
Až bude váš projekt schválen, vysílající organizace Vám následně poskytne předodjezdovou přípravu, která Vás seznámí se všemi informacemi nezbytnými pro úspěšné zahájení Vaší EDS. Dozvíte se o také projektovém cyklu, o rolích jednotlivých aktérů projektu EDS, zohledněna by měla být specifika Vašeho projektu, stejně tak by měla být diskutována Vaše očekávání a cíle. Také Vám bude poskytnut Infokit shrnující klíčové informace o EDS a seznamující s certifikátem mládeže Youthpass.
Nebo se můžete zúčastnit předodjezdového školení pořádaného Domem zahraniční spolupráce. To je vedené neformálními metodami(tzn. žádné přednášky, powerpointy apod.), můžete si na něm promluvit s ostatními dobrovolníky, kteří odjíždí, a také s někým kdo má EDS už za sebou a může se podělit o své zkušenosti. Školení vedou zkušení školitelé, kteří sami EDS absolvovali, nebo již několik let pracují s dobrovolníky. Zde se dozvíte vše, co ještě potřebujete před cestou vědět (a třeba jste se báli zeptat).
A pak už následuje samotná dobrovolnická aktivita.